26 jun. 2011

VIDEOS, FOTOS, ENTREVISTA Y CRÓNICA DEL CONCIERTO EN BURSA (TURQUÍA)

VIDEOS


Fuente: Hürriyet Web Tv


Oro Santo, Fuente: Ufuk Öztürk


Luz de luna, Fuente: Ufuk Öztürk

FOTOS CONCIERTO

(Fuente fotos: Ufuk Öztürk y Hürriyet Web Tv)

FOTOS CON FANS


ENTREVISTA EN TURCO

Daha önce Türkiye’de konser vermiştiniz. Dün de Bursa’daki hayranlarınızla buluştunuz. Yanlış bilgi almadıysam, önümüzdeki ay yine İstanbul’da olacaksınız. Buradaki müzikseverlerle aranızda sağlam bir bağ oluştu gibi...

- Türkiye’ye ilk kez 2009’da gelmiş, buradaki ilk konserimi İstanbul’da vermiştim. Sizin de dediğiniz gibi aramızdaki bağın her konserde gittikçe güçlendiğini hissediyorum. Kendimi her ziyaretimde size daha da yakın hissediyorum. Ama ne olur ben şarkı söylerken, beni değil kendi duygularını dinlesinler. Ben en çok, yakınlaştığım izleyiciyi kendi duygularına ve anılarına götürmeyi seviyorum.

Siz ne kadar hayat dolu ve cıvıl cıvılsanız, şarkılarınız da bir o kadar hüzünlü.. Sebebi ne bu sahnedeki depresif halin?
- Keder ve acı hayatın içinde var. Bence ancak hüzünleri kabul eder ve kucaklarsak bu hayatla başa çıkabiliriz. Açıkçası yalnızlığı ve hüznü seviyorum. Sahnede şarkı söylerken de sadece kendi hikayelerimi anlatmış olmuyorum; beni dinleyenlerin hikayelerine dokunduğumu hissediyorum. Depresif olmak dediniz ama tam aksine, hüzünlü şarkıları söylerken izleyiciyle duygularımızı paylaştığımız için mutlu oluyorum.

Her albümünüzde olduğu gibi, hüzün ve korku “El Ultimo Trago”ya da işlemiş durumda. Peki ya gerçek hayattaki korkularınız?

- Hepimizin korkuları var ama sanırım en büyük korkulardan biri yalnızlık... Ama ben “El Ultimo Trago”da, Chavela Vargas’ın şarkıları sayesinde yalnızlığımı daha çok sevmeye başladım. Mutlu olmanın ve yaratıcılığın en büyük sırlarından biri bence bu. Aynada gördüğümüzü ve yalnızlığımızı sevmeyi başarınca, çevremize de daha çok sevgi verebiliyoruz...

Evet, son albümünüzde 93 yaşındaki sanatçı Chavela Vargas’ın şarkılarını söylediniz. Oysa kendisi ilk düet teklifinizi reddetmişti. Buzlar nasıl eridi?

- Chavela Vargas’ın şarkılarında olağanüstü bir cesaret var. Ama onun en sevdiğim şarkısı, henüz hiç söylemediği... Onun sırlarını çok iyi hissedebiliyorum. ılk tanıştığımızda yanında şarkı söylemeye bile cesaret edememiştim, şimdi sırlarımı paylaştığım bir arkadaşım oldu.

Şarkı söylemenin dışında en çok ne yapmak isterdiniz?
- Oğlum Joel’in küçük yaşlarından beri elinde hep gitarı oldu ve beraber şarkılar söyledik. şimdi 11 yaşında ve stüdyoda bana yardım ediyor. Hep güzel şarkılarım olsun istiyorum ve küçükken şarkılar söyleyerek uyuttuğum Joel’in şarkılarıma katılması bana yeterince mutluluk veriyor.

Türkiye hakkında ilk intibanız nedir? Bu ziyaretlerden aklınızda neler kaldı?
- Türkiye’deki festivallerin konuğu olmak, bana şarkıları kutlamak gibi geliyor. Diğer taraftan Türkiye’nin geçmişle bağı da beni çok etkiliyor. Dünyanın birçok ülkesinde, birçok büyük şehir modernleştikçe geçmişle bağını kopardı. Oysa Türkiye’de durum farklı, geçmişi sokaklarda hissediyorsunuz ve bu beni çok etkiliyor. Ayrıca Türkiye’de olduğumda ezan sesinden de çok etkileniyorum. Egoyu ve günlük telaşların hepsini birden bölüyor ve şehre olağanüstü bir duygu yoğunluğu katıyor.

Fuente: http://www.hurriyet.com.tr


CRÓNICA CONCIERTO


50. Uluslararası Bursa Festivali sebebiyle Bursa’da konser veren Buika, kendine has tarzıyla sevenlerini mest etti.
Elektronik Haber Ajansı (e-ha) muhabirinin edindiği bilgiye göre, Dünyaca ünlü İspanyol sanatçı Buika, Kültürpark Açıkhava Tiyatrosu’nda sahneye çıktı. Muhteşem sahne performansıyla sevenlerini büyüleyen Buika, sempatik tavırlarıyla dikkatleri üzerine çekti. Bursa’da festivalin 50. yılında hayranlarıyla buluşmanın heyecanını yaşadığını dile getiren Buika, “Bursa’da kendimi evimde hissediyorum” dedi.
İspanyolca şarkılarıyla dinleyenlerini mest eden Buika, 1,5 saat süren konserinde, “Sizin dilinizi konuşmak isterdim ama çok zor. Ben şarkılarımı İspanyolca söylüyorum ancak sizlerin beni anladığınızı hissediyorum” diye konuştu.
‘Ateşin Kızı’ olarak ünlenen Buika, caz ve flamenkoyu muhteşem sesiyle buluşturduğu konserinde, eski ve yeni albümlerinden en sevilen şarkılarını seslendirdi. Buika’yı konser boyunca alkış yağmuruna tutan sanatseverler, şarkılara da coşkuyla eşlik etti.

Fuente: http://www.e-haberajansi.com

No hay comentarios: